BANER.jpg

56 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

W niedzielę 19 lutego rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. „Obecne poziomy spożycia etanolu są dziesięć razy większe, niż poziomy w Polsce przed stu laty. Przekłada się to na ogrom strat alkoholowych” – przestrzega bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Bp Bronakowski zaznaczył, że problem Polaków jest „proalkoholowa mentalność”. Dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku wskazują, że spożycie alkoholu w populacji powyżej 15. roku życia na każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu. A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu. Obecne poziomy spożycia etanolu są dziesięć razy większe, niż poziomy w Polsce przed stu laty. Spożycie piwa w Polsce wynosi 136 litra na osobę powyżej 15 r. życia. Piwo stało się najtańszym napojem chłodzącym. Przekłada się to na ogrom strat alkoholowych – wyjaśnił. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podkreślił, że Zespół Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych podejmuje różne inicjatywy o charakterze ogólnopolskim, aby zjednoczyć jak najwięcej osób wokół troski o szeroko rozumianą trzeźwość. Organizowane są konferencje, ale także pielgrzymki, rekolekcje, dni skupienia.

Inicjatorem Tygodnia Modlitw i wielu innych ważnych działań trzeźwościowych był bł. kard. Stefan Wyszyński, który niejednokrotnie ostrzegał przed zagrożeniami, jakie niesie za sobą alkoholizm. Prymas Tysiąclecia zachęcał rodaków do osobistej i wspólnej modlitwy o pokonanie plagi pijaństwa. Włączył tę intencję do tak ważnego aktu swojej posługi, jakim były Jasnogórskie Śluby Narodu.

„Ostatnie dni karnawału są dobrą okazją do dawania świadectwa, że prawdziwa radość ma swoje źródło w zjednoczeniu z Bogiem. Człowiek, który nadużywa alkoholu, nie jest w stanie autentycznie się cieszyć. Nie jest w stanie dawać radości innym. Wręcz przeciwnie. Sam doświadcza ogromnego smutku i smutek ten przynosi go innym” – podkreślił bp Tadeusz Bronakowski. Dodał, że jednym z czynników, który powoduje zwiększenie spożycia alkoholu, jest jego reklama. Powiedział też, że w ubiegłym roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Zespołu KEP z przedstawicielami rządu, co w niedalekiej przyszłości przyniesie pewne następstwa prawne. „Wiem że trwają prace nad tym. Będziemy przypominać rządzącym, by o tym temacie nie zapomnieli” – zapewnił.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu to jedna z inicjatyw związana z upowszechnianiem trzeźwości. Rozpoczyna się co roku w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed pierwszą Niedzielą Wielkiego Postu włącznie. Ma zachęcić do umiarkowania podczas karnawałowych zabaw oraz do podjęcia postanowień abstynencji, np. w czasie Wielkiego Postu.

W tym czasie w naszej parafii można złożyć swój dar abstynencji, podpisując Deklarację Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (KWC), podjętej z miłości do bliźnich pogrążonych w nałogach. Formularz Deklaracji KWC można znaleźć na stoliku z prasą wraz z okolicznościową broszurką. Po wypełnieniu można złożyć na ofiarę lub przynieść do zakrystii.

Więcej informacji można znaleźć: