BANER.jpg

OPŁATEK MALTAŃSKI

Dziewięć lat temu po raz pierwszy podjęliśmy próbę organizacji Opłatka Maltańskiego w Rzeszowie. Wątpliwości było dużo: czy się uda zgromadzić potrzebne dary do paczek świątecznych i środki finansowe. Udało się. Te dziewięć lat bardzo szybko nam minęło. Co roku mamy nowe wyzwania, nowe trudności do pokonania, ale warto…

A dlaczego?

Bo uśmiech i radość z możliwości spotkania się z drugim człowiekiem, chwila rozmowy, wspólna modlitwa, kolacja wigilijna wynagradza każdy trud. Mogłoby się wydawać, że to tylko jedno popołudnie, ale dla tych ludzi biorących udział w Opłatku to coś, na co czekają przez cały rok.

W ciągu tych dziewięciu lat zmieniło się bardzo dużo. Nie tylko nasze życie prywatne, ale też i rzeczywistość stawia przed nami ciągłe wyzwania. Pandemia pokazała nam, że wśród nas są osoby potrzebujące, które żyją w skrajnych warunkach. Nie dadzą rady oni przyjść na spotkanie wigilijne do lokalu, ale czekają na odwiedziny nas wolontariuszy w swoim domu, aby móc zamienić z drugim człowiekiem parę zdań, aby przez chwilę poczuć bliskość drugiego człowieka.

Miesiąc październik trwa, a my zakasujemy rękawy i zabieramy się do przygotowań kolejnej edycji. Pracy jest dużo, ale pełni energii i zapału działamy. Przygotowujemy akcję "Podaruj...", która tradycyjnie w listopadzie wystartuje w Kościele Garnizonowym. W dniu dzisiejszym przeprowadziliśmy szkolenie wolontariuszy w III LO w Rzeszowie, którzy wesprą nas podczas zbiórek w rzeszowksich sklepach. Dopinamy szczegóły zbiórek wsklepach i szkołach. Poszukujemy sponsorów i darczyńców. Potrzebujemy dary rzeczowe do przygotowania paczek świątecznych oraz darowizny finansowe na zakup brakujących artykułów. Serdecznie zapraszamy wszystkich do włączenia się w akcję. Możliwości jest wiele.

Już teraz możemy potwierdzić - niezmiennie naszych gości w grudniu w swoich progach przyjmie restauracja Hotelu Hilton Garden Inn.

 

Patronat honorowy nad Opłatkiem Maltańskim objęli: Biskup Rzeszowski JE ks. bp. Jan Wątroba, Biskup Polowy Wojska Polskiego JE ks. bp. Wiesław Lechowicz oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.

Patronat medialny objęli: TVP3 Rzeszów, Katolickie Radio VIA, Polskie Radio Rzeszów.

Tekst: Małgorzata Frydrych