Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie
22 maja 2015 roku Uroczystą Eucharystią w kościele p. w. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie rozpoczęły się obchody Święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Jan Wątroba - Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej, a Słowo Boże wygłosił ks. płk Tomasz Anisiewicz ? kapelan Garnizonu Rzeszów i proboszcz parafii Garnizonowej w Rzeszowie.
We Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, władze miejskie i wojewódzkie, oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie
21 Brygada Strzelców Podhalańskich powstała na mocy wydanego 26 maja 1993 roku zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Została sformowana w Garnizonie Rzeszów, na bazie byłej 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej, jako nowy Związek Taktyczny Krakowskiego Okręgu Wojskowego.
Dla zachowania w pamięci bohaterskich czynów żołnierzy jednostek podhalańskich, Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia 12 maja 1994 roku nakazał, sformowanej 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich, przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich.
21 Brygada Strzelców Podhalańskich otrzymała imię gen. bryg. Mieczysława Boruty ? Spiechowicza, a jej doroczne święto ustanowiono na 26 maja.
21 Brygada Strzelców Podhalańskich składa się z 10 jednostek w których służy ok. 4000 żołnierzy. Jednym z głównych zadań jakie wykonuje brygada jest przygotowanie i udział w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych.
21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest nierozerwalnie związana z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Już przed wojną podchorążowie pułków podhalańskich w 1938 roku składali ślubowanie ?Gaździnie Podhala?. Ślubowanie to zostało odnowione przez żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w dniu 15 lipca 2000r.
W lutym 2002 r. przy Kościele Garnizonowym w Rzeszowie otwarta została kaplica poświęcona Matce Bożej Ludźmierskiej - Hetmance Żołnierza Polskiego.W wygłoszonym kazaniu ks. Anisiewicz nawiązał do słów znajdujących się na zaproszeniu na dzisiejszą Uroczystość: ?Naszym sztandarem Bóg, Honor i Ojczyzna. Temu sztandarowi będziemy wierni po kres życia?.
Bóg Honor i Ojczyzna to ideał żołnierskiej służby, który towarzyszy żołnierzowi od wieków. Te słowa i dzisiaj widnieją na żołnierskich sztandarach.
Odnosząc te słowa do gór, z którymi 21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest związana od swoich początków, to są one taką granią, takim górskim szczytem cnoty przodków. A jak wiadomo na szczyt wiedzie zawsze wąska i trudna droga - droga codzienności.
Tak jest i z tym hasłem Bóg, Honor i Ojczyzna - do niego też wiedzie droga tych małych, zdawać by się mogło nie znaczących spraw, problemów. Dobrze wyczyszczonej broni, umytego i dobrze zakonserwowanego sprzętu, dobrze przygotowanego planu zajęć, uczciwości w wykonywaniu rozkazów i wielu jeszcze innych, zdawać by się mogło nic nie znaczących drobiazgów żołnierskiej służby.
Na nic wielkie hasła dowódców wypisane na sztandarach: Bóg Honor i Ojczyzna, jeśli nie będzie wierności temu co małe i z pozoru nie znaczące. nasze drobne sprawy codziennej służby decydują czy osiągniemy ten szczyt żołnierskiej służby i cnoty zawarte w słowach: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Dlatego korzystając z tego czasu świętowania pomyślmy, czy potrafimy być wierni tym naszym codziennym drobnym zadaniom żołnierskiego życia i posługiwania - zakończył Kaznodzieja.
Po Mszy świętej tradycyjnie został odczytany Apel Pamięci połączony ze złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową żołnierzy spod Narwiku i salwą honorową.
Główna część obchodów rozpoczęła się o godz. 12:00 w kompleksie koszarowym przy ul. Langiewicza 4 (Stadion ?Podhalańczyk?) w Rzeszowie.
Miał tam miejsce apel, przeprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym, który obejmował nadanie tytułów ?Honorowego Podhalańczyka?, wyróżnienia i podziękowania dla żołnierzy, a także defiladę wojskową.
Dodatkowo w czasie uroczystości o godz. 13.00 z płyty stadionu ?Podhalańczyk? wystartował Rowerowy Rajd Weterana.
Wybrani żołnierze ? weterani i weterani poszkodowani w misjach poza granicami państwa uroczyście wyruszyli w trasę z Rzeszowa do Bydgoszczy. Rajd został zorganizowany dla uczczenia pamięci poległych uczestników działań poza granicami państwa.
W godz. od 10.00 do 15.00 odbył się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Langiewicza 4 Dzień Otwartych Koszar połączony z pokazami uzbrojenia i sprzętu wojskowego, który został zaplanowany z myślą o dzieciach i młodzieży.
Można było zobaczyć dużą ilość sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, występy zespołów i solistów, a także zapoznać się z jednostkami 21 BSP na stanowiskach promocyjnych.
O godz. 15:00 w Filharmonii Podkarpackiej odbył się Koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
Ks. Paweł Liszka
Zdjęcia: Katarzyna Kiełbicka