Święto Służby Więziennej
12.02.2016 r. o godz. 11.00 w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie odbyła się Msza św. z okazji święta Służby Więziennej, której przewodniczył Pasterz Diecezji Ks. Bp Jan Wątroba. Wraz z Ks. Bp. We Mszy św. uczestniczyli Ks. Proboszcz Parafii Garnizonowej ppłk Władysław Kozicki, Krajowy Kapelan Straży Pożarnej Ks. płk Jan Krynicki, kapelan podkarpackiej Policji Marek Buchman, ks. Kanclerz Marek Story oraz Kapelan Straży Więziennej Piotr Jakobik.
W uroczystości wzięli także udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele władzy wojewódzkiej na czele z p. Wojewodą Elżbietą Leniart, przedstawiciele Miasta Rzeszowa oraz Wymiaru Sprawiedliwości. Obecni byli pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej wraz z p. Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej Jackiem Kitlińskim.
W czasie homilii Ks. Bp wyraził wdzięczność wobec funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej ?za codzienną, żmudną, niełatwą, czasem niebezpieczną służbę. Służbę ludzi odpowiedzialnych za porządek i bezpieczeństwo publiczne?. W swoich słowach odniósł się do przeżywanego Roku Miłosierdzia i czasu Wielkiego Postu, w którym bardziej niż kiedy indziej dociera do nas prawda o Bogu miłosiernym. Uznać swój grzech, to pierwszy krok do nawrócenia, do przebaczenia i do przyjęcia Bożej miłości. Świadomość własnego grzechu, czyli prawda o sobie, świadomość własnych niedoskonałości, uczy nas szerokiej, miłosiernej postawy wobec innych, wobec tych, którzy popełnili grzech, ale istnieje także sprawiedliwość, której Bóg nie odrzuca, ale ją włącza w Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa, czyli w swoją miłość ? mówił Ks. Bp.
Na koniec Mszy św. Ks. Prob. Ppłk Władysław Kozicki podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości za ich udział, za codzienną pracę oraz postawę służby drugiemu człowiekowi.
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie został utworzony 1 września 1996 r. na mocy Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 sierpnia 1996 roku. Koordynuje on i nadzoruje pracę dziewięciu jednostek penitencjarnych położonych na terenie Podkarpacia. Dwa areszty śledcze zlokalizowane są w Nisku i Sanoku, siedem zakładów karnych w Dębicy, Jaśle, Łupkowie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie i Uhercach Mineralnych.
Z racji położenia geograficznego, jednym z ważniejszych aspektów działalności Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie jest współpraca ze służbami więziennymi sąsiadujących państw ? Ukrainy, Słowacji, Węgier.