BANER.jpg

Intencje Papieskie

Listopad 2024

Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.

Warto odwiedzić

Licznik

Hołd dla Żołnierzy Wyklętych

         1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

         

  Zostało ono ustanowione sześć lat temu. Termin obchodów święta nie jest przypadkowy. 1 marca 1951 roku w więzieniu przy Rakowieckiej 37 na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ostatnich koordynatorach Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją ? Józefie Batorym, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu, Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Adamie Lazarowiczu, i Józefie Rzepce.

            W naszej parafii odbyła się Uroczysta Msza święta, wspominająca tych wielkich Bohaterów naszej Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. ppłk Władysław Maciej Kozicki proboszcz Parafii i Kapelan Garnizonu Rzeszów.  We Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele Wojska wraz ze Sztandarem 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

            Na początku Ksiądz Kapelan odczytał Przesłanie Biskupa Polowego Józefa Guzdka wystosowane specjalnie z tej okazji. Zachęcił również do modlitwy i pamięci, o tych wielkich Bohaterach Ojczyzny, którzy związani byli także z Ziemią Podkarpacką. W homilii zaznaczył, że nie mam prawdziwej miłości, bez wierności, a prawdziwa wierność nie istnieje bez ofiary.  A te słowa szczególnie wpisują się w czas pracy nad sobą, jakim jest Wielki Post.

            Oddajemy dziś hołd Żołnierzom Wyklętym, skazanym na zapomnienie, którzy doświadczyli okrutnych śledztw, pokazowych procesów, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, a których wyrok był oczywisty - kara śmierci.  Wspomnieć warto tu Generała Augusta Fieldorfa Nila, który był wspaniałym, dobrym żołnierzem i jednocześnie prawym i uczciwym człowiekiem. Dla najbliższych i żołnierzy był ucieleśnieniem wierności, honoru i odwagi. I także dzisiejszy żołnierz w chwilach trudnych, powinien odwoływać się do tej Postaci i jemu podobnych. Jego postawa życiowa niech będzie pomocą na ścieżce naszego życia i wskazówką jak postępować w życiu, by odwracając się za siebie nie wstydzić się. Kończąc Kaznodzieja zachęcił, byśmy zawsze szukali tego co w górze i by zawsze imponowała nam prawda, dobro, piękno, szlachetności świętość.

            Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych wielkich Bohaterach naszej Ojczyzny, prosząc by miłosierny Bóg wynagrodził ich męczeństwo i ofiarę obdarzając życiem wiecznym.

            Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych to wspaniała lekcja historii dla młodego pokolenia Polaków.