Wielka Boga - Człowieka Matko,
Bogarodzico Dziewico,
Bogiem sławiona Maryjo
Królowa świata i Polski Królowo
Odpust Parafialny
Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja nawiązuje do naszej burzliwej historii, w której losy Ojczyzny i nas samych powierzaliśmy opiece Maryi, tak bardzo wierząc w Jej wstawiennictwo.
Należy tu przytoczyć bohaterską obronę Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., śluby króla Jana Kazimierza, który oddał nasz kraj we władanie Matki Bożej, ogłaszając ją Patronką Królestwa Polskiego oraz uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 maja.
Nasz katolicki naród chlubi się szczególną miłością do Maryi - Matki Jezusa Chrystusa. Nie można bowiem miłować Jezusa bez oddawania szczególnej czci Jego Rodzicielce i naszej Matce.
Swoją miłość do Matki Bożej Polacy wypowiadali w budowaniu świątyń pod Jej wezwaniem. Prawie połowa kościołów polskich ochrzczona jest Jej imieniem, a nie ma w naszej Ojczyźnie żadnego kościoła, w którym nie byłoby przynajmniej jej ołtarza, czy wizerunku.
Również i nasz Kościół Garnizonowy nosząc wezwanie Matki Bożej Królowej Polski jest miejscem, w którym z wielką wdzięcznością gromadzą się wierni, przynosząc do Maryi swoje radości i smutki, doznając przy tym wielu łask, siły i pokrzepienia.
W tym roku odpust odbył się w Wigilię Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski w poniedziałek 2 maja.
Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. płk Tadeusz Skrzyniarz, były proboszcz parafii.
Ks. Tadeusz Skrzyniarz w latach 1997 - 2001 był proboszczem naszej parafii, a obecnie pełni posługę proboszcza w parafii Św. Rozalii dziewicy i Św. Marcina biskupa i męczennika w Zagnańsku w diecezji kieleckiej.
Na początku został uroczyście wprowadzony sztandar 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i odśpiewano hymn narodowy.
Następnie ks. płk Władysław Maciej Kozicki - obecny proboszcz powitał wszystkich zebranych na uroczystości odpustowej i zaprosił do wspólnej modlitwy.
W Mszy świętej wzięli udział oficerowie i podoficerowie, żołnierze, rodziny wojskowe, kombatanci oraz parafianie i sympatycy kościoła garnizonowego w Rzeszowie.
Kaznodzieja wskazał, że historia tej parafii nierozłącznie związana jest z kultem maryjnym i etosem żołnierza polskiego.
Przez wieki kult Matki Bożej rozwija się na ziemiach polskich. Kolejne objawienia maryjne i sanktuaria potwierdzają szczególną więź naszych przodków z Maryją.
Szczególnie Maryję umiłowało rycerstwo polskie z czasów Średniowiecza. Pierwszym hymnem bowiem tegoż rycerstwa była Bogurodzica.
Z ryngrafem Maryi na piersi szli w bój o wolną Ojczyznę rycerze Łokietka, Jagiełły, Sobieskiego, obrońcy Jasnej Góry, żołnierze Legionów Polskich we Włoszech, powstańcy listopadowi i styczniowi, żołnierze Piłsudzkiego i Hallera, bohaterowie wojny bolszewickiej, a także żołnierze września 1939 roku.
Wierni Bogu i Maryi byli żołnierze generałów Andersa, Maczka, Sosabowskiego, czy Mieczysława Boruty Spiechowicza, a także żołnierze armii podziemnego państwa polskiego, harcerze i powstańcy warszawscy, a później również niezłomni, którzy do końca manifestowali swe przywiązanie do hasła: Bóg, Honor i Ojczyzna.
Uczmy się od naszych przodków, by wtedy gdy przyjdzie zagrożenie zwracać się do Boga i Maryi. Naśladujmy ich w miłości do Ojczyzny, za która przelewali krew na tylu frontach.
Dziś Polska, Europa i Świat w czasach terroryzmu, szalejącego fundamentalizmu ateistycznego potrzebuje czytelnego świadectwa wiary i przywiązania do tradycji narodu polskiego.
Każdy ochrzczony jest dziś na froncie walki o tożsamość chrześcijańską i narodową. Miłość do Maryi zobowiązuje nas do odważnego przeciwstawiania się zagrożeniom utraty suwerenności Państwa Polskiego.
Niech ta dzisiejsza Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski nie będzie tylko kolejnym długim weekendem, ale będzie przede wszystkim takim czasem, w którym na nowo przeżywać będziemy swoją historię, tradycję, wiarę i patriotyzm - zakończył Kaznodzieja.
Mszę świętą odpustową koncelebrowali ks. ppłk ? Władysław Maciej Kozicki proboszcz parafii i kapelan Garnizonu Rzeszów, emerytowany proboszcz ks. mjr. rez. Marian Homa, a także Kapłani z Dekanatu Rzeszów ? Południe na czele Dziekanem Dekanatu - ks. Józefem Stanowskim i Dyrektorem Caritas Diecezji Rzeszowskiej - ks. Stanisławem Słowikiem.
Na koniec Proboszcz parafii podziękował wszystkim za obecność słowami papieża Jana Pawła II z modlitwy o zwycięstwie dobra nad złem z 1982 roku.
Po Mszy świętej wierni zgromadzeni na odpuście mogli posilić się wojskową grochówką. Całość Uroczystości transmitowało Diecezjalne Radio Via.