BANER.jpg

Intencje Papieskie

Listopad 2024

Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.

Warto odwiedzić

Licznik

Mieć wyobraźnie miłosierdzia?

Spotkanie z Misjonarzem z Tanzanii

 

            W niedzielę 12 czerwca 2016 roku naszą parafię odwiedził misjonarz - ks. Wojciech Kościelniak, który od 26 lat pełni posługę duszpasterską w Tanzanii.

           

Ojciec Misjonarz święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1988 r. w katedrze na Wawelu z rąk Księdza Franciszka Kardynała Macharskiego. Po święceniach został skierowany do parafii pw. NSPJ w Sułkowicach koło Myślenic, gdzie pracował do lutego 1990 r. Był w tym czasie także dekanalnym duszpasterzem młodzieży. W lutym 1990 r. został przeniesiony do parafii pw. MB Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym.

           

Pod koniec 1990 r. wyruszył na misje do Tanzanii, do diecezji Musoma, by dołączyć do polskich misjonarzy z Archidiecezji Katowickiej i Krakowskiej, którzy tam pracowali od 1974 i 1978 r.

           

Jego szczególnym powołaniem misyjnym, które odkrył podczas pierwszego wyjazdu do Kiabakari, było zaszczepienie w Tanzanii i rozkrzewianie nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia oraz zbudowanie misji, a potem sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Budowa misji trwała ok. 10 miesięcy ? od stycznia do listopada 1992 r.

            Od 1994 do lipca 1997 trwała budowa kościoła parafialnego pw. bł. Pier Giorgio Frassatiego i św. Gemmy Galgani.

            W styczniu 2002 r. został przeniesiony do parafii katedralnej, by pomóc bp Justinowi Sambie, jak to określił: przywrócić blask katedrze, zorganizować złoty jubileusz parafii katedralnej i ustawić całą parafię duszpastersko.

            Od 15 lipca 2002 r. do 6 listopada 2006 r. był proboszczem katedry p.w. Matki Bożej Rodzicielki w Musomie, gdzie zorganizował Rok Jubileuszowy 50-lecia parafii katedralnej (1952-2002).

            W dniu 6 listopada 2006 r. powrócił do Kiabakari, by kontynuować rozpoczęte w 1991 roku dzieło, przerwane w 2002 roku, i doprowadzić do realizacji projekty, wstrzymane lub spowolnione w chwili jego przejścia do katedry w Musomie.

            Będąc w Kiabakari ks. Wojciech wykonał kawał dobrej roboty m.in.: budowa domu parafialnego, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, konwent Sióstr Służebniczek, przedszkole, szkoła, ośrodek zdrowia, zbiorniki retencyjne.

            Współpracuje z różnymi organizacjami rządowymi (Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP) oraz pozarządowymi (Fundacja Pomocy Humanitarnej ?Redemptoris Missio?, Salezjański Wolontariat Misyjny).

            W 2008 r. wraz z wolontariuszką ?Redemptoris Missio?, lek. med. Gabrielą Majkut, założył Fundację Kiabakari, działającą na rzecz mieszkańców tej miejscowości.

            Papież Franciszek powierzył w Roku Jubileuszowym Ks. Wojciechowi posługę Misjonarza Miłosierdzia.

            Ks. Wojciech w wygłoszonym Słowie Bożym przybliżył na czym polega jego posługa na Czarnym Lądzie. Żyjąc tam przez lata uświadomił sobie, że bardzo trudno głosi się mieszkańcom Afryki prawdę o Bogu bogatym w miłosierdzie, gdzie panuje wielka bieda i wielu ludzi dotykają różne choroby. Nie da się głosić tej prawdy w sposób teoretyczny, ale należy ukazywać ją w bardzo konkretny i praktyczny sposób.

            I tak poprzez posługę ks. Wojciecha to Miłosierdzie Boże dotyka cała osobę ludzką - duchowo przez sanktuarium Bożego Miłosierdzia, cieleśnie przez ośrodek zdrowia i intelektualnie przez centrum edukacyjno-formacyjne (od przedszkola przez szkołę podstawową do szkoły średniej i tzw. high school oraz szkoły gospodarstwa domowego i zawodowej) - oraz jej środowisko naturalne.

            Ks. Wojciech zachęcał do wspierania misji poprzez modlitwę, ofiary serca a także zaprosił do włączenia się w ewangelizację Afryki poprzez przyjazd do Tanzanii w charakterze wolontariusza.

            Po każdej Mszy świętej można było przed kościołem porozmawiać z Misjonarzem, a także wesprzeć dzieła, które Ks. Wojciech prowadzi w Tanzanii.

            Więcej informacji na temat posługi misyjnej w Tanzanii można dowiedzieć się na stronie: www.kiabakari.org.

Spotkanie z Misjonarzem, które bardzo dobrze wpisało się w przeżywany w Kościele Rok Miłosierdzia, uświadomiło słuchaczom, że Kościół ze swej natury jest misyjny, i że każdy z nas powinien być takim misjonarzem w środowisku, w którym żyje.