Światowy Dzień Chorego
obchodzony jest w święto Matki Bożej z Lourdes – 11 lutego od 1993 roku.
Wszystkich chorych i starszych zapraszamy w tym dniu na Mszę św. o godz. 9.00 połączoną z sakramentem namaszczenia chorych. Ze spowiedzi św. będzie można skorzystać od godz. 8.30. Prosimy najbliższych o pomoc w przywiezieniu swoich chorych do kościoła.
Święto to ustanowił papież Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie świętego papieża.
Panie Jezu spojrzyj z miłością na moje
cierpienie i okaż mi miłosierdzie.
Spraw, bym doznał(a) potęgi Twojej
dobroci i w zdrowiu mógł(a) wrócić do
normalnego życia.
Póki jednak choruję, wzmocnij we
mnie głęboką ufność wobec Twych
ojcowskich zamierzeń i pomóż mi
poddać się Twojej woli.
Maryjo, Uzdrowienie chorych, weź
mnie w matczyną swą opiekę.
Amen.
Hasłem tegorocznego XXIX Światowego Dnia Chorego są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście”.
„Społeczeństwo jest bardziej ludzkie, jeśli potrafi bardziej zatroszczyć się o swoich słabych i cierpiących członków, a zdoła czynić to skutecznie będąc ożywione miłością braterską” – napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Chorego, który przypada 11 lutego.
Ojciec Święty zauważył w Orędziu, że doświadczenie choroby sprawia, że odczuwamy naszą bezradność, a jednocześnie wrodzoną potrzebę drugiego człowieka. Uświadamiamy sobie bardziej naszą zależność od Boga i doświadczamy, że nie mamy ostatecznego wpływu na nasze zdrowie. Choroba budzi pytanie o sens życia, które w wierze skierowane jest do Boga: pytanie, które szuka nowego zrozumienia dla tajemnicy egzystencji, a które nie od razu można odnaleźć.
Papież Franciszek zwrócił uwagę, że choroba ma zawsze konkretne oblicze, i to nie jedno. Ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych.
Tekst orędzia na stronie Konferencji Episkopatu Polski.https://episkopat.pl/oredzie-papieza-franciszka-na-swiatowy-dzien-chorego-11-lutego