W dniach 21-23 lutego przeżywaliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne, które głosił ks. Tomasz Żmich – salezjanin z Czaplinka. Tematem przewodnim rekolekcji były: Modlitwa, Post, Jałmużna.
Modlitwa to budowa relacji z Panem Bogiem. Św. Jan Maria Vianney mówił, że jedno tak z serca odmówione „Ojcze nas” ma o wiele wyższą wartość niż modlitewne wielomówstwo. To my potrzebujemy Pana Boga. Jedna z prefacji podczas Mszy św. mówi tak: „nasze hymny pochwalne niczego Tobie nie dodają, ale przyczyniają się do naszego zbawienia”. My potrzebujemy Pana Boga i my potrzebujemy z Nim rozmawiać. Dzięki modlitwie to my sami wzrastamy w świętości. Jeślibyśmy nagle zaprzestali praktykować modlitwy, to Bóg nie straci. Dalej będzie wszechmocny, dalej będzie Miłością. Stracimy my sami, bo postawimy mur w naszym sercu. Mówił w pierwszym dniu rekolekcji kaznodzieja o naszej osobistej relacji z Panem Bogiem.
Post, to temat homilii drugiego dnia rekolekcji. Wzorem postu jest sam Chrystus, który wyszedł na pustynię aby pościć. Post dla nas jest czasem specjalnego Bożego działania. Jest on nieodłącznie związany z budowaniem silnej woli, dobrowolnym wyrzeczeniem. Tym bardziej że post jest formą zbliżania się do Pana Boga, poprzez to, że chcemy od siebie wymagać, tym samym realizujemy proces wychowania w duchu szlachetności i umiejętności dobrowolnego wyrzeczenia wygody własnej. Mówił miedzy innymi kaznodzieja.
Jałmużna to nie tylko wsparcie finansowe, lecz również działanie w kierunku wyeliminowania krzywdy i niesprawiedliwości, a nade wszystko jest to przedłużenie ręki samego Boga. W większości tłumaczeń to raczej wyraz miłości i troski o drugiego człowieka – mówił w trzecim dniu rekolekcji ks. Tomasz.
Z serca dziękujemy Księże Tomaszu za skierowane do nas Słowo Boże i zapewniamy o naszej modlitwie w Twojej intencji.