Święto 21. Brygady Strzelców Podhalańskich
i 21. batalionu dowodzenia
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 21 maja Mszą Św. w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej brygady.
Eucharystii przewodniczył Biskup Edward Białogłowski a koncelebrowali ks. płk Władysław Maciej Kozicki, ks. ppłk Rafał Kaproń i ks. por. Michał Kollek sdb. We Mszy świętej wzięli udział przedstawiciele Służb Mundurowych z Dowódcą 21 BSP Panem gen. bryg. Dariuszem Lewandowskim, poczty sztandarowe, Kombatanci, władze wojewódzkie i samorządowe, rodziny żołnierzy oraz parafianie i sympatycy 21 BSP.
Po przywitaniu zaproszonych Gości, ksiądz biskup złożył żołnierzom życzenia w których wykazał szczególną rolę żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich na ziemi podkarpackiej. Brygady, której żołnierze wyróżniają się nie tylko wyjątkowym umundurowaniem, ale również profesjonalizmem i poświęceniem w realizacji bieżących zadań szkoleniowych jak i społecznych. Wyraził również wdzięczność za współpracę z Caritasem i udział żołnierzy w uroczystościach kościelnych. Następnie odczytano życzenia od Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, który złożył żołnierzom życzenia oraz zapewniał o duchowej więzi.
W homilii ks. por. Michał Kollek sdb odniósł się bezpośrednio do czytania z Dziejów Apostolskich wyznaczonego na ten dzień, co też podkreślił odwołując się do św. Pawła Apostoła i jego misji, którą mu Pan Bóg wyznaczył posyłając go do Rzymu, a tym samym do żołnierzy podhalańskich z natury powołania wojskowego gotowych na każdą misję, która im zostanie wyznaczona. Paweł zgadzając się na misję i przyjmując ją stanął na Rubieży Wyjściowej w tym taktycznym punkcie, za którym już nie masz odwrotu. My również, jako żołnierze i chrześcijanie jesteśmy na Rubieży Wyjściowej i nie możemy się cofać, lecz nieustannie podejmować natarcie w takiej samej mierze jeżeli idzie o naszego Ducha Wiary jak i Człowieczeństwo. Nie możemy poddawać się falom i prądom światowym, lecz swoim życiem i żołnierską służbą potwierdzać nieustannie wartość naszej misji, tak ważnej dla budowania naszej Ojczyzny, społeczeństwa, naszych rodzin. Mówił min. kaznodzieja i zakończył słowami: Niech nas w tym umocnią i utwierdzą słowa jednego z żołnierzy gen. Andersa: „Polsce i Bogu się nie odmawia”. Amen.
Druga część uroczystości odbyła się na placu przykościelnym, gdzie odczytano apel poległych i złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Uroczystość zakończyła salwa honorowa.