Odpust parafialny w Uroczystość
Matki Bożej Królowej Polski
Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, którą obchodzimy 3 maja nawiązuje do naszej burzliwej historii, w której losy Ojczyzny i nas samych powierzaliśmy opiece Maryi, tak bardzo wierząc w Jej wstawiennictwo. Należy tu przytoczyć bohaterską obronę Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., śluby króla Jana Kazimierza, który oddał nasz kraj we władanie Matki Bożej, ogłaszając ją Patronką Królestwa Polskiego oraz uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Nasz katolicki naród chlubi się szczególną miłością do Maryi - Matki Jezusa Chrystusa. Nie można bowiem miłować Jezusa bez oddawania szczególnej czci Jego Rodzicielce i naszej Matce.
W Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, obchodzonej co roku 3 maja w naszej ojczyźnie, mamy do czynienia z nierozerwalnym połączeniem wymiaru religijnego i narodowego, zakorzenionych w przeszło tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce.
Swoją miłość do Matki Bożej Polacy wypowiadali w budowaniu świątyń pod Jej wezwaniem. Prawie połowa kościołów polskich ochrzczona jest Jej imieniem, A nie ma w naszej Ojczyźnie żadnego kościoła, w którym nie byłoby przynajmniej jej ołtarza, czy wizerunku.
Również i nasza parafialna świątynia nosząc wezwanie Matki Bożej Królowej Polski jest miejscem, w którym z wielką wdzięcznością gromadzą się wierni, przynosząc do Maryi swoje radości i smutki, doznając przy tym wielu łask ,siły i pokrzepienia.
W tym ważnym dla całej parafii dniu Słowo Boże na wszystkich Mszach świętych głosił ks. kan. dr Jakub Nagi, dyrektor diecezjalnego Radia Via.
Kaznodzieja wskazał, że dzisiejsze święto jest świadectwem wiary naszych przodków, którzy nie wstydzili się i nie wahali się powierzać swoich losów wstawiennictwu Maryi Królowej Polski.
Ks. Marek nawiązując do Ewangelii zwrócił uwagę, że bezpośrednimi odbiorcami Jezusowego testamentu z krzyża byli ci, którzy stali najbliżej, a więc Jan, niewiasty i Maryja – Jego Matka. Dlatego też: Maryja jest najwierniejszą realizatorką testamentu Bożej Miłości. Ona najmocniej kocha, zawsze pamięta, we wszystkim pomaga. Bierze się to z jej przeogromnej bliskości ze swoim Synem, z głębokiego zjednoczenia z Nim – wskazał Kaznodzieja.
Maryja – jest naszą Matką i Królową, Ona nam przewodzi w wierze i umacnia w drodze do nieba. Dzisiaj, gdy tak wielu w naszej Ojczyźnie jest ludzi zalęknionych, zniechęconych i zagubionych, gdy tak często brakuje wierności Bożej nauce, Maryja Królowa Polski ze swojego wizerunku nadal spogląda z wielką troską w naszą stronę , jak wtedy pod krzyżem w stronę swojego Syna.
To Ona przypomina Swoją obecnością nam, że nadal jest naszą Królową, że nadal pragnie abyśmy żyli i pracowali tak jak pragnie Jezus: „Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie mój syn Jezus Chrystus”.
Uroczysta suma odpustowa odbyła się o godzinie 12:30 i przewodniczył jej ks. proboszcz ppłk Grzegorz Golec. Mszę świętą koncelebrowali także kapłani z dekanatu.
Uroczystość odpustową zakończyła procesja Eucharystyczna, podczas której odśpiewano Litanię Loretańską i uroczyste Te Deum.
Niech Maryja nasza Matka i Królowa pomaga nam wypełniać także w naszym życiu Chrystusowy testament Bożej miłości.