BANER.jpg

Intencje Papieskie

Za rodziny w kryzysie
Módlmy się, aby rodziny dotknięte podziałem doświadczyły uzdrawiającej mocy przebaczenia i odkryły, że nawet różnice mogą stać się bogactwem.

Warto odwiedzić

Licznik

15 sierpnia 2024 r. w Rzeszowie miały miejsce obchody Święta Wojska Polskiego w 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

 

 

Rzeszowskie obchody Święta Wojska Polskiego, jak co roku, rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie w intencji naszej Ojczyzny, której przewodniczył Kapelan rzeszowskiego garnizonu w koncelebrze księży kapelanów służb mundurowych.

Następnie uroczystości przeniosły się pod tablice pamiątkowe 17 Pułku Piechoty "Ziemi Rzeszowskiej" oraz 9 Dywizji Piechoty. 
Przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej Garnizonu Rzeszów została podniesiona Flaga Państwowa oraz odegrany Hymn Rzeczypospolitej Polskiej.


Szczególne słowa uznania, dla żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej, w swoim przemówieniu wyraził Zastępca Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich Pan płk Marcin Zalewski podkreślając, jak wielu wyrzeczeń wymaga służba Ojczyźnie oraz dziękując wszystkim, którzy aktywnie angażują się w zapewnienie bezpieczeństwa kraju.

Po okolicznych przemówieniach przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odczytano Apel Pamięci, wybrzmiała salwa honorowa oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

Elementem wieńczącym uroczystość było odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

W sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych  i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r.

104 lat temu – w sierpniu 1920 roku – do obrony niepodległości przed bolszewickim najazdem przystąpiło całe polskie społeczeństwo, dając wybitne świadectwo solidarności i zapominając o antagonizmach. Tysiące mężczyzn wstępowały ochotniczo do Wojska Polskiego, wpłacano ofiary pieniężne na armię, a poparcie dla władz manifestowały wszystkie ugrupowania polityczne i grupy zawodowe. Wojna z bolszewikami była dobitnym przykładem, że w sytuacji niebezpiecznej dla państwa liczy się wysiłek każdego obywatela.