Duszpasterstwo wojskowe
Duszpasterstwo cywilne
Pielgrzymki
Intencje Papieskie
Kwiecień 2025
O mądre korzystanie z nowych technologii
Módlmy się, aby korzystanie z nowych technologii nie zastępowało relacji międzyludzkich, odbywało się w atmosferze szacunku do każdego człowieka i pomagało stawić czoła kryzysowi naszych czasów.
Warto odwiedzić
Licznik
Pielgrzymka
na Niedzielę Miłosierdzia Bożego
do Łagiewnik
Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych co najmniej 50 tysięcy osób modliło się w krakowskich Łagiewnikach w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
Wśród nich byli pielgrzymi ze Słowacji, Filipin, Indii, Kanady, USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch, a także Argentyny i Brazylii.
Także i wierni z naszej parafii wybrali się do Łagiewnik, by w tym świętym miejscu uczcić Boże Miłosierdzie.
W tym roku w pielgrzymce wzięła udział rekordowa liczba wiernych, bowiem w dwóch autobusach do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przybyło 103 pielgrzymów z rzeszowskiej parafii garnizonowej.
Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali ks. Paweł i Siostra Anna Kruziewicz ? nazaretanka.
Do pielgrzymki wierni naszej parafii przygotowywali się przez odprawianą od Wielkiego Piątku Nowennę do Bożego Miłosierdzia.
Pielgrzymi uczestniczyli w centralnych uroczystościach w Bazylice Bożego Miłosierdzia o godz. 10:00.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz.
Wraz z Kardynałem Mszę świętą odprawiało około stu kapłanów z całej Polski i zagranicy, m. in. z Argentyny i Brazylii. Wśród 15 tysięcy pielgrzymów byli przedstawiciele Słowacji, Filipin, Indii, Kanady, USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch. W konfesjonałach spowiadało ponad 90 kapłanów.
W homilii Kardynał Dziwisz podkreślił dwa dary, które przynosi zmartwychwstały Chrystus: pokój i radość. Mówił także, że każdy chrześcijanin jest posłany, aby te dary nieść zagubionemu światu. Według niego, Kościół w sposób szczególny niesie je człowiekowi w sakramencie pojednania. ?To ogromne zadanie, jakie kapłani spełniają codziennie, także w tej bazylice pojednania, a w sposób bardzo intensywny przed wielkimi Świętami w zaciszu i dyskrecji konfesjonału. Warto o tym pamiętać pośród niespokojnych, często krzywdzących, kłamliwych nieraz debat o Kościele i jego roli! Tutaj dotykamy jego fundamentalnej misji Kościoła, misji pojednania człowieka z Bogiem i człowieka ze swoim sumieniem? ? zaznaczył Metropolita krakowski.
Dodał, że w naszej Ojczyźnie jest to misja szczególna, bo dotyczy jednania ludzi podzielonych z różnych powodów.
Hierarcha odwołał się do mistycznych doświadczeń św. Faustyny, która w miłosierdziu Boga dostrzegała szansę na zbawienie świata i człowieka i przypomniał, że zwracali na to uwagę dwaj poprzednicy papieża Franciszka: bł. Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.
Po Mszy świętej był czas na indywidualną modlitwę przy relikwiach świętej Siostry Faustyny, oraz Błogosławionego Papieża Jana Pawła II w powstającym Centrum Jana Pawła II ?Nie lękajcie się?. Można było także uczestniczyć w kolejnej Eucharystii o godz. 12:00, którą celebrował Ordynariusz naszej Diecezji Biskup Kazimierz Górny.
O godz. 15.00 odbyło się w Bazylice nabożeństwo w Godzinie Miłosierdzia, które odprawił Kustosz łagiewnickiego Sanktuarium bp Jan Zając.
Modlitwa rozpoczęła się procesyjnym wniesieniem Najświętszego Sakramentu z Kaplicy Wieczystej Adoracji do Bazyliki Bożego Miłosierdzia. Nabożeństwo odprawiane było w języku polskim, włoskim, hiszpańskim, niemieckim, angielskim i słowackim.
Zebrani w świątyni składali uroczyste wyznanie wiary w Chrystusa, który na krzyżu odkupił wszystkich ludzi. Dziękowali za łaskę wiary, która jest, jak podkreślał bp Jan Zając, ?głęboką i osobistą relacją z Bogiem?, na co kładzie nacisk obchodzony właśnie w Kościele Rok Wiary.
Słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego wierni modlili się za cały Kościół i świat, o pokój i miłosierdzie dla potrzebujących, za Ojca Świętego i kapłanów, za chorych i cierpiących, ludzi pogrążonych w nałogach, rodziny, młodzież i osoby starsze, za owoce peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w parafiach Archidiecezji Krakowskiej.
Po nabożeństwie pielgrzymi z Rzeszowa udali się w drogę powrotną do swoich domów. W autobusie panowała atmosfera modlitewna wypełniona modlitwą i śpiewem religijnych pieśni.
Po drodze nawiedzono jeszcze na cmentarzu w Machowej grób Otto Schimka austriackiego żołnierza, służącego w czasie II wojny światowej w Wehrmachcie, który został rozstrzelany za odmowę wykonania wyroku śmierci na polskich cywilach.
Podkategorie
Polub nas na facebooku
Msze
Msze święte w niedziele i uroczystości
630, 800, 930, 1100, 1230, 1800
Msze św. w dni świąteczne
630, 900, 1800
Msze św. w dni powszednie
630, 700, 730 , 1800
w sobotę o godz. 1800 (liturgia z niedzieli)
----------------------------
Spowiedź
W dni powszednie codziennie przed każdą Mszą św.
W niedziele i uroczstości podczas każdej Mszy św.
---------------------------------
Kancelaria Parafialna:
w okresie wakacyjnym we wtorki i czwartki bezpośrednio po Mszy św.
czynna we wtorek i czwartek za wyjątkiem dni świątecznych
w godz. 16.30 do 17.30
(w sprawach pilnych po każdej Mszy św. w zakrystii)
---------------------------
Uroczystości pogrzebowe
----------------------------
Kursy przedmałżeńskie
informacje
http://www.rodzina.diecezja.rzeszow.pl/index.php/katechezy-przedslubne/