Ministranci z naszej parafii na kolonii w Zakopanem
W dniu 10 sierpnia 2014 roku 5 ministrantów z naszej parafii wraz z ks. Pawłem wyruszyło wraz z 35 - osobową grupą z Jasła i okolic do Zakopanego na tygodniową kolonię. Opiekę nad nami sprawowali: ks. Paweł Liszka, ks. Piotr Nowakiewicz, Pani Krystyna Piękoś, Pani Barbara Uram, oraz klerycy: Kamil Kwilosz i Mateusz Juszczyk.
W czasie tej koloni mogliśmy odkryć Pana Boga w pięknie tatrzańskich gór, a także wypocząć i dobrze spędzić wakacyjny czas. Każdy dzień naszej koloni rozpoczynaliśmy od wspólnej Eucharystii.
Dzień po przyjeździe i rozpakowaniu się miała miejsce pierwsza wyprawa, której celem było zwiedzenie Doliny Kościeliskiej w tym Jaskini Mroźnej, Wąwozu Kraków, a także znajdującej się w nim jaskini zwanej Smoczą Jamą.
Każdy z nas odważył się pokonać wszelkie trudności związane z wejściem na szczyt własnych możliwości. Podczas tej wyprawy towarzyszył nam Przewodnik, który przybliżał nam swoimi opowiadaniami piękno tatrzańskich gór. Mimo, że dzień był bardzo ciężki to i tak z niecierpliwością nie mogliśmy się doczekać dnia kolejnego.
W drugim dniu pojechaliśmy do Ludźmierza. Był to dla nas szczególny czas, ponieważ jeszcze więcej mogliśmy dowiedzieć się o Gaździnie Podhala - Patronce 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich jest nierozerwalnie związana z Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej. Już przed wojną podchorążowie pułków podhalańskich w 1938 roku składali ślubowanie ?Gaździnie Podhala?. Ślubowanie to zostało odnowione przez żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w dniu 15 lipca 2000 r. W lutym 2002 r. przy naszym kościele otwarta została kaplica poświęcona Matce Bożej Ludźmierskiej - Hetmance Żołnierza Polskiego. Po odprawieniu Mszy Świętej w tamtejszym Sanktuarium mieliśmy możliwość całą grupą pomodlić się w ogrodzie różańcowym tajemnicami bolesnymi Różańca Świętego.
W tym samym dniu popołudniu zrelaksowaliśmy się w Aqua Parku oraz sprawdziliśmy swoją zręczność podczas gry w kręgle. Doskonale się bawiliśmy!
Trzeci dzień zaplanowany był tak, żeby zwiedzić Tatrzański Park Narodowy.
Oprócz zwiedzania i wejścia pod wodospad Siklawa dowiedzieliśmy się więcej o tatrzańskich endemitach (fauna i flora ).
Będąc na Krzeptówkach wstąpiliśmy na modlitwę do przepięknego Sanktuarium poświęconego Matce Bożej Fatimskiej. Z tej racji, że w dniu zamachu na naszego Rodaka Świętego Papieża Jana Pawła II, obchodzone było wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej górale wystawili tę świątynie jako wotum wdzięczności za Jego ocalenie. Przewodnik mówił nam także o Giewoncie oraz o legendzie z nim związanej.
W czwartek byliśmy na Bachledówce we wnętrzu pięknego kościoła O.O. Paulinów. Kustosz tego miejsca opowiedział nam o historii powstania tej świątyni, a także o tym, jak jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Karol Wojtyła lubił tu spędzać wolne chwile z kardynałem Stefanem Wyszyńskim - Prymasem Tysiąclecia.
Z Bachledówki ruszyliśmy na Gubałówkę. Z Pogórza Gubałowskiego zjechaliśmy kolejką prosto na Krupówki, a tam mogliśmy fajnie się bawić choćby w domu odwróconym do góry nogami, czy też w domu strachu, bądź bawiąc się właściwościami helu, ale także kupując rozmaite pamiątki.
W naszym ośrodku również nie brakowało różnego rodzaju zabaw oraz uśmiechniętych, zadowolonych z pobytu w Zakopanem ludzi. Piątek był dniem świętowania, gdyż tego dnia przeżywaliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.Na Mszy Świętej parafialnej w Poroninie, która była w oprawie góralskiej, polecaliśmy Matce Najświętszej sprawy naszej Ojczyzny. Był to też dzień pożegnania dla każdego uczestnika turnusu. Ciężko było się rozstać, ponieważ przez ten tydzień bardzo zżyliśmy się ze sobą.
W sobotnie popołudnie wróciliśmy do naszych domów dziękując Bogu Wszechmogącemu za szczęśliwie odbyty pobyt w Zakopanem.
Dominik Sobczyk ? uczestnik kolonii.