BANER.jpg

Intencje Papieskie

Listopad 2024

Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.

Warto odwiedzić

Licznik

SŁOWO BOGA PRZYCHODZI

W SŁOWACH LUDZI

Spotkanie formacyjne dla lektorów i ministrantów naszej parafii

            Święty Paweł Apostoł w Liście do Rzymian napisał: ?wiara rodzi się z tego, co się słyszy; tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa? (Rz 10,17). A więc bez słuchania nie ma wiary, a bez wiary nie ma zbawienia.

            Każda Eucharystia jest czasem, podczas którego mamy okazję słuchać Słowa Bożego, a więc jest czasem w którym powinna rodzić się wiara. Słowo Boże ma rodzić i umacniać wiarę słuchaczy. Stąd też bardzo ważną rzeczą jest właściwe proklamowanie Bożego Słowa.

            Tymi, którzy głoszą Słowo Boże są Biskupi i Kapłani, ale także lektorzy.

W Polsce lektorem może być chłopiec po ukończeniu 14 roku życia i po odpowiednim przygotowaniu, które zawiera formację ascetyczną, biblijną, liturgiczną i fonetyczną. Każdy pełniący funkcję lektora powinien być pierwszym słuchającym Bożego Słowa. Jego obowiązkiem jest przygotowanie się do czytania, ma też posiadać umiejętność poprawnego mówienia (mówienie wiarygodne, sensowne, wyraźne, spokojne, naturalne, publiczne). Lektor powinien umieć nawiązać kontakt ze słuchaczami Słowa Bożego i umożliwić im dialog z Bogiem, pomagając tym samym w przyjęciu orędzia Zbawiciela.

By ta posługa lektora była właściwa i owocna, w środę 5 listopada 2014 roku, zostało zorganizowane, dla chłopców zrzeszonych w Liturgicznej Służbie Ołtarza naszej parafii, spotkanie, z panią Agatą Drałus - logopedą ze Szkoły Podstawowej nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Podczas spotkania ministranci i lektorzy mieli okazję dowiedzieć się wielu informacji na temat jak dbać o wyraźną wymowę, czyli o właściwy oddech, dykcję i emisję głosu. W tym celu zostały przeprowadzone ćwiczenia: oddechowe, artykulacyjne, modulacyjne oraz ćwiczenia przestrzeni rezonacyjnych.

Następnie prelegentka przedstawiła 15 praktycznych reguł przygotowania i odczytywania Słowa Bożego przez lektora. Uczestnicy chętnie brali udział w ćwiczeniach, będąc świadomi zaszczytnej posługi jaką pełnią w Zgromadzeniu Liturgicznym.