BANER.jpg

Intencje Papieskie

Listopad 2024

Za osoby, które straciły dziecko
Módlmy się, aby wszyscy rodzice, którzy opłakują śmierć syna lub córki, znaleźli wsparcie we wspólnocie i uzyskali od Ducha Pocieszyciela pokój serca.

Warto odwiedzić

Licznik

Nasi wolontariusze podnoszą kwalifikacje!

W dniach od 02 - 04. 10. 2015 do 09 - 11. 10. 2015 pięciu naszych wolontariuszy: Oliwia Filar, Samuel Madej, Krystian Pustelak, Błażej Sudyka oraz MichałWójtowicz uczestniczyło w organizowanym w Sanoku kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zdali przed Komisją Egzaminacyjną egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym uzyskując tytuł ratownika. O tym jak powinien wyglądać kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP) mówi ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Ratownikiem może być osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która ukończyła 66-godzinny kurs. Ramowy program kursu jest ściśle określony przez ustawę oraz zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Obejmuje on zajęcia zarówno teoretyczne, jak i ćwiczenia praktyczne. Kurs KPP kończy siępaństwowym egzaminem, który składa sięz dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Aby zaliczyć egzamin teoretyczny należy udzielić prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 90% zadań testowych. Stanowi to jednocześnie warunek konieczny dopuszczenia do egzaminu praktycznego. Z kolei egzamin praktyczny obejmuje wykonanie przez osobę zdającą: dwóch losowo wybranych zadań egzaminacyjnych oraz resuscytację krążeniowo - oddechową na fantomie z elektrycznym monitorowaniem. Jest to jedyny kurs, po którego ukończeniu można uzyskać tytuł ratownika i jednocześnie najwyższe uprawnienia dla osób nie mających wykształcenia medycznego.

Naszym świeżo upieczonym ratownikom gratulujemy!