do Sokółki, Augustowa, Wilna, Trok, Świętej Lipki i Gietrzwałdu
W dniach od 9 do 11 lipca w naszej parafii odbyła się pielgrzymka do Sokółki, Augustowa, Wilna, Trok, Świętej Lipki i Gietrzwałdu. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawowali ks. Paweł Liszka - wikariusz parafii i ks. Józef Jaworski - proboszcz z Przedborza.
Na szlak przez miejsca święte i historycznie ważne dla naszej Ojczyzny wyruszyło 51 osób.
Sokółka - Cud Eucharystyczny
Pierwszym punktem na szlaku pielgrzymki była Sokółka, w której w parafii p. w. Św. Antoniego Padewskiego w 2008 roku dokonał się cud eucharystyczny.
Po projekcji filmu w domu parafialnym, który zapoznał wszystkich z wydarzeniem eucharystycznym, odbyła się Msza Święta dla naszych pielgrzymów. Po niej był czas na indywidualną adorację Pana Jezusa pod postacią przemienionego komunikanta w tkankę mięśnia sercowego.
Augustów - szlakiem Ojca Świętego Jana Pawła II
Augustów był kolejnym przystankiem na szlaku pielgrzymki. Wraz z przewodnikiem pielgrzymi wyruszyli w podobną trasę, którą w 1999 r. podróżował Jan Paweł II.
Po zwiedzeniu centrum Augustowa pielgrzymi udali się ścieżką turystyczno - edukacyjną w Puszczy Augustowskiej do kościoła p. w. Matki Bożej Szkaplerznej, a następnie do sanktuarium Matki Bożej Studzienicznej położonego na wyspie w malowniczej scenerii wód jeziora Necko.
Później nasza grupa pielgrzymkowa zawróciła do centralnej części Augustowa, gdzie dokładnie zwiedziła Bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa.
W dalszej kolejności odbył się rejs po fragmencie Kanału Augustowskiego, tą samą trasą i tym samym statkiem, którym płyną Ojciec Święty Jan Paweł II. Następnie po wyjechaniu z Augustowa grupa nawiedziła Sanktuarium MB Sejneńskiej.
Na koniec dnia pielgrzymi udali się na zasłużony odpoczynek do miejscowego hotelu w Sejnach.
Historyczna perła polskiej kultury - Wilno
W kolejnym dniu nasi pielgrzymi wyruszyli do Wilna, gdzie z przewodnikiem zwiedzali miasto. Na początku odwiedzili polski cmentarz na Rossie. Na nim pochowane jest m. in. serce marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz jego żołnierze i najbliższa rodzina.
Następnie grupa zawitała do Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, w którym przebywała Św. Siostra Faustyna Kowalska. To właśnie tu dostała ona nakaz od Pana Jezusa, aby został namalowany Jego obraz. Byliśmy w miejscu, gdzie znajdowała się pracownia, w której powstało to wielkie dzieło.
Wraz z przewodnikiem pielgrzymi udali się następnie do centrum miasta. W pierwszej kolejności pokłonili się Matce Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Później zwiedzili monumentalną cerkiew św. Ducha.
Kulminacją była Msza Święta odprawiona w kaplicy przed Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Po Eucharystii był czas na modlitwę i przedstawienie intencji przed Cudownym Obrazem.
W dalszej kolejności grupa zakosztowała typowo litewskiego obiadu. Po nabraniu sił pielgrzymi wyruszyli w dalsze zwiedzanie.
Nawiedzili kościół p. w. Piotra i Pawła, który jest perłą wileńskiego baroku. Kolejno udali się do Katedry Wileńskiej p. w. Św. Stanisława, pałacu prezydenckiego i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którym znajduje się oryginał pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego autorstwa Eugeniusza Kazimirowskiego.
Następnie grupa zwiedziła dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego im. Piotra Skargi i zobaczyła miejsca gdzie mieszkali wielcy Polacy, tacy jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Eliza Orzeszkowa czy Czesław Miłosz.
Ostatnim punktem zwiedzania Wilna był gotycki kościół p. w. Św. Anny.
Wracając do Polski pielgrzymi zatrzymali się w Trokach - dawnej stolicy Litwy - gdzie podziwiali warowny zamek oblany ze wszystkich stron wodami jeziora.
Na koniec powrócili do hotelu w Sejnach na posiłek i nocleg.
Święta Lipka i Gietrzwałd jako miejsca szczególnej łaski i cudów Matki Bożej
Ostatniego dnia pielgrzymi wyruszyli do Świętej Lipki, w której znajduje się barokowa bazylika p. w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, a w niej cudowny obraz Matki Bożej.
Po przyjeździe na miejsce odbyła się Msza Święta, a po niej piękny koncert na organach, które uchodzą za najokazalsze w całej Polsce.
Następnie grupa po obiedzie pojechała do Gietrzwałdu. Jest to szczególne miejsce ze względu na jedyne objawienia Maryjne z 1877 roku, które są uznane przez Kościół.
Miejsce to znajduje się na terenie Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Nasi pielgrzymi po wysłuchaniu historii o objawieniach i cudach związanych z Matką Bożą mieli czas aby pomodlić się i nabrać wodę z cudownego źródełka, które pobłogosławiła w czasie objawień sama Matka Boża.
Później grupa wyruszyła w drogę powrotną do Rzeszowa, podczas której dodatkową atrakcją był objazd Warszawy nocą.
Pielgrzymka była wspaniałym duchowym przeżyciem dla wszystkich uczestników i na długo pozostanie w ich pamięci (więcej zdjęć w galerii).
Piotr Rakowski - uczestnik pielgrzymki
W intencji pielgrzymów do Wilna zostaną odprawione Msze święte:
- 8 sierpnia o godz. 18:00 w Sanktuarium w Sokółce,
- 16 września o godz. 18:00 w parafii garnizonowej,
- 25 września o godz. 18:00 w parafii garnizonowej,
- 8 października o godz. 18:00 w parafii garnizonowej.