za Kanonizację Jana Pawła II
27 kwietnia w Niedzielę Bożego Miłosierdzia papież Franciszek kanonizował naszego Rodaka, Wielkiego Polaka ? Papieża Jana Pawła II.
Wierni z naszej parafii wybrali się wtedy do Łagiewnik, by w tym świętym miejscu uczcić Boże Miłosierdzie i podziękować za kanonizację Papieża ? Polaka.
W pielgrzymce tej uczestniczyło wówczas ponad 90 osób, w tym kilkunastu żołnierzy z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.
W drodze powrotnej zrodziła się myśl, by zorganizować także pielgrzymkę dziękczynną za wielki dar Kanonizacji do miejsc szczególnie bliskich Świętemu Papieżowi.
Stąd też w sobotę 31 maja, w Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, odbyła się pielgrzymka do Łagiewnik, Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej w której uczestniczyło 44 osoby.
Pierwszym punktem tego Dziękczynienia była wizyta w Centrum Jana Pawła II ?Nie lękajcie się?, które mieści się nieopodal Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Wielkim przeżyciem dla pielgrzymów była Eucharystia w Kaplicy relikwii Świętego Jana Pawła II.
Po Mszy świętej i nabożeństwie do Świętego Jana Pawła II wierni mogli zobaczyć płytę z grobu Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Płyta znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej zaprojektowanej na wzór krypty św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę świętą.
Na płycie umieszczony jest relikwiarz wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Papieża.
W głównym ołtarzu Sanktuarium widnieje obraz przedstawiający Jana Pawła II w otoczeniu polskich świętych, wyniesionych przez Papieża Polaka na ołtarze. Są to m.in.: Jan z Dukli, Rafał Kalinowski, Kinga, Brat Albert, Królowa Jadwiga, Siostra Faustyna Kowalska, Edyta Stein, Maksymilian Maria Kolbe, bp Józef Pelczar, Siostra Urszula Ledóchowska.
Kościół otaczają oratoria związane z kultem maryjnym Jana Pawła II. Ich ściany zdobią obrazy przedstawiające wizyty Ojca Świętego w Sanktuariach maryjnych całego świata.
Sklepienie świątyni z belek ułożonych w formie ośmioramiennej gwiazdy nawiązuje do postaci Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza ? Stella Maris. Na posadzce z tureckiego i hiszpańskiego marmuru zostały umieszczone herby Jana Pawła II, Benedykta XVI i kard. Stanisława Dziwisza.
Następnie pielgrzymi udali się do Wadowic, miejsca narodzin Jana Pawła II, miejsca, gdzie jak On sam mówił ? wszystko się zaczęło.
Tam znajduje się Muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.
Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II, którego pontyfikat i przesłanie zajmuje wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym.
Muzeum stara się przekazywać kolejnym pokoleniom osobę Jana Pawła II ? jako wzór człowieka szlachetnego, mądrego, otwartego na innych ludzi, cieszącego się autorytetem i szacunkiem.
Misja Muzeum obejmuje również wspieranie rodziny jako podstawowej, niezastąpionej wspólnoty kształtującej tożsamość człowieka, jego system wartości i postawę obywatelską, a także czynne uczestnictwo w budowie społeczeństwa opartego na wartościach chrześcijańskich.
Pielgrzymi z Rzeszowa mieli okazję zwiedzić Muzeum pod opieką przewodnika i poznać lub przypomnieć sobie różne wydarzenia z życia Jana Pawła II od narodzin, aż po chwilę Jego śmierci, oglądając przy tym liczne eksponaty, a także prezentacje multimedialne.
W kościele parafialnym w Wadowicach, można było pomodlić się przy chrzcielnicy, przy której Karol Wojtyła został ochrzczony.
Nie zabrakło też czasu, by zakosztować słynnych wadowickich kremówek.
Ostatnim punktem pielgrzymowania była Kalwaria Zebrzydowska ? miejsce wyjątkowe, bowiem tu Jan Paweł II - 19 sierpnia 2002 roku odprawił swoją ostatnią Mszę świętą na ziemiach polskich.
Pełni duchowych przeżyć i wzruszeń wdzięczni Pielgrzymi cali i zdrowi wrócili do swoich domów.